Business&Luxury Magazine

Sanatçı Siret Uyanık’ın 16. solo sergisi Sezgi/sel Ankara Armada Avm’de açıldı.

Sanatçı Siret Uyanık’ın 16. solo sergisi Sezgi/sel Ankara Armada Avm’de açıldı.
 
Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda izleyiciye kapılarını açan sergiye bürokratlar,sanatçılar ve akademisyenler katıldı.Sanatçının pandemi
sürecinde ürettiği 50’nin üzerinde yağlı boya,akrilik ve karışık teknik eserleri oldukça beğenildi. Sergi’nin tanıtım yazısını Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Sayın kaleme aldı ve afiş tasarımını gerçekleştirdi.
 
SİRET Uyanık resimlerinde insanın içsel yolculuğunun derinlerindeki arayışlara ,sonsuzluk gibi kavramlara dikkat çekiyor.  geçmişten geleceğe metaforik anlatımlar sunuyor ve doğadakı nesneleri soyut formlarla buluşturarak izleyiciyi algının ötesindeki imgelerle  düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.Görsellerin ardındaki anlamlara odaklanıyor ve onları gorsellestiriyor. Nesnel bir imge olarak taş formlarını kullanıyor, soyut ve somut formlarla izleyiciye renksel bir müzikalite sunuyor. Taşların geçmişten geleceğe uzanan sonsuz yaşam döngülerinde   akıp giden zamana ve yaşamlara tanıklık etmesinı resmediyor.Sergi Armada Avm’de GaleriM Sanat Galerisinde 15 Şubat’a kadar izlenebilir.
 
Pandemi günlerinde Sanat...

Sezgi/Sel Resim Sergisi Sanatçı Siret Uyanık’ın 16. solo sergisidir. Pandemi sürecinde ürettiği 50’nin üzerinde yağlı boya,akrilik ve karışık teknik eserlerini Ankara’da bulunan GaleriM Sanat Galerisinde 29 Ocak’ta açılacak olan  sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunacak. Sergi’nin tanıtım  yazısını Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr.Zülfikar Sayın kaleme aldı ve afiş tasarımını gerçekleştirdi. “Her sanatçının kendine özgü bir anlatım biçemi vardır. Türkiye’nin uluslararası alanda kendisinden söz ettiren sanatçılarından Siret Uyanık da kendine özgü bir anlatım biçemi oluşturabilmiş önemli ressamlardandır. 

Siret Uyanık, onu bugüne getiren coğrafyanın renkleri ve biçimleriyle, yaşanmış büyük patlamaların insanda yaşamaya devam eden birbirine biat etmeyen duygularını, düşüncelerini ve çatışmalarını da betimlemektedir resimlerinde.

Bilindik nesnelerin, bilinmeyen içeriklerini başka içeriklere giydirmekte; içimizdeki yangınlardan çiçekler açtırarak kurtarmaya, hatta sağaltmaya da çalışmaktadır ‘tehlikede olan benlik’leri. Yapıtlarıyla sunduğu bazı yollarda yüründüğünde, uysallaştırılmaya çalışılan kayaların boya içirilerek giderilen susuzluğunda açan kor çiçekleri kaplamaktadır her yeri. Öyle ki, bazı yapıtlarıyla karşılaşıldığında, kordan çiçekler açan özdeşleşme ortamı bahçelerde buluruz kendimizi.

2012 yılında Amerika ́da yayınlanan INTERNATIONAL CONTEMPORARY

MASTERS V (ULUSLARASI ÇAĞDAŞ SANATÇILAR) kitabında yer alan sanatçı ayrıca IMPORTANT ARTISTS IN THE WORLD (DÜNYADAKİ ÖNEMLİ SANATÇILAR) kitabının 2013 basımında yer almıştır Eserleri  yurtdışında ve yurtiçinde birçok müzelerde, galerilerde sergilenen  ve kataloglara giren  sanatçı Sanat festivalleri ve çalıştaylarda performanslar gerçekleştirdi. Bazı kitapların kapak ve iç resimlerine çizimler yaptı. Çevre konusunda da çalışmalar yapan Siret Uyanık, bu konuda sergiler açmış, Çevre ve Orman Bakanlığı resim yarışmasında ödül almıştır. Hacettepe Üniversitesinde Tekirdağ Kentfor Sempozyumunda, THK Üniversitesi‘nde, Necmettin Erbakan Üniversitesi‘nde Almanya Solingen Müzesi’nde - Selçuk Üniversitesi‘nde ve Doğa Kolejinde sunumlar yapmıştır ve bazı sunumları yayınlanmıştır.Art Terapi projeleri, uluslararası sempozyum proje koordinatörlüğü ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle yapılan projelerinde Küratörlük te yapan Siret Uyanık aynı zamanda GESAM Kültürel Etkinlikler ve Bandrol Başkanıdır.

0 Yorum

Cevapla