Business&Luxury Magazine

Flor Kullanmalı mıyız? Kullanmamalı mıyız?

FLOR KULLANMALI MIYIZ?
KULLANMAMALI MIYIZ?

Dr. Aylin HOŞZEBAN ERDUR
Özel Dentaylin Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Doğal bir mineral olan flor diş sağlığımız için oldukça faydalı bir mineraldir. Her ne kadar son zamanlarda flora karşı bir antipati gelişse de zayıflayan dişlerimizin flor sayesinde güçlendiğini biliyor muydunuz?

Dişlerimizin minesi ağırlıklı olarak kalsiyum bileşenlerinden oluşmaktadır. Ağız hijyenimize gerekli özeni göstermememiz veya tatlı, abur cubur, gazlı içecek gibi besinleri tükettikten sonra dişlerimizi iyi temizlemememiz dişlerimizde plak bakterilerinin oluşumunu tetikler. Bu bakteriler de ağız ortamında artık asit oluşumuna neden olur. Ağız pH’ımızla uyumsuzluk gösteren bu asitler, dişimizin sert kısmı olan diş minesinde demineralizasyona yani çürük oluşumuna sebep olur.


Çürük oluşumu yaş ayırt etmeksizin tüm bireylerde görülmektedir. Fakat çocukların sağlıksız besinlere olan ilgisi ve doğru diş fırçalama için yeterli motor fonksiyona sahip olamamaları çürük oluşumuna daha elverişli bir ortam oluşturur.

Peki flor bu anlattıklarımızın neresinde yerini alıyor?

Dişimizde çürük başlangıcında eksilen kalsiyum ve fosfor minerallerinin yerini takviye olarak aldığımız flor minerali tamir eder. Böylelikle demineralizasyona uğramış dişimiz remineralize olur yani çürük gelişimi durmuş olur. Günlük hayatta florlu içme suları, diş macunları ve gargaralar ile ihtiyacımız olan floru günlük rutinlerimizden karşılayabiliriz. Bunun dışında özel olarak flor içerikli jeller, vernikler, damlalar ve tabletler bulunmaktadır. Ayrıca günlük olarak tükettiğimiz gıdalardan yumurta, deniz ürünleri, sakatat, ıspanak gibi besinlerde bulunmaktadır. Çocuklarda ise durum daha farklıdır. Büyüme ve gelişme dönemi başlangıcında olmaları sebebiyle henüz kemik ve diş gelişimlerini tamamlamadıkları için flor takviyesi almaları büyük önem taşır. Kendi başlarına yukarıdaki flor içerikli maddeleri kullanmaları riskli olabileceği için biz diş hekimleri kontrole gelen çocuk hastalarımıza genellikle florlu verniklerle topikal flor takviyesi yaparak veya uygun dozları reçete ederek tedavilerini gerçekleştiririz. Çocuklar için özellikle vernik seçme sebebimiz ise diğer seçeneklere oranla yutma riskinin çok düşük olmasıdır.

Her şeyin olduğu gibi florun da fazlası zarardır fakat ne sizin kendi rutininizde kullandığınız macun ve gargaralarla aldığınız miktarla ne de bizim uyguladığımız sistemlerle letal dozda flor almanız mümkün değildir. Dolayısıyla fazlaca çürüğe sahipseniz, ‘’dişlerim ne yaparsam yapayım çürüyor’’ veya ‘’çocuğum çok sağlıksız besinler yediği için çürüklerini durduramıyoruz’’ diyorsanız flor takviyesi konusunda en yakın diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

0 Yorum

Cevapla