Business&Luxury Magazine

"Hilal Aysal" Rolls-Royce Türkiye Marka Direktörü

HİLAL AYSAL
Rolls-Royce Türkiye Marka Direktörü

Bosslife Dergi okurları için Dünya Otomotiv sektörünün lider markalarından Rolls-Royce
Motor Cars İstanbul Marka Müdürü Hilal Aysal ile Rolls-Royce markasının Türkiye’de oluşum
ve gelişim sürecini konuştuk. Alışılagelmişin dışında bir durum olan ve bir çok tabuyu yıkan,
otomotiv sektöründe bir kadın! İstanbul Kuruçeşme’deki showroom kapılarını bizlere açan Hilal
Hanım ile Rolls-Royce...

"Bir şeyin lüks olması için sadece estetik veya değerli olması
yetmez, hayatta ki en büyük lüksümüzün konforumuz olduğunu
unutmamak gerekir. Yani, Rolls-Royce , en gerçek lükstür"

 

• Öncelikle Hilal Aysal kimdir? Sizi biraz tanımak isteriz.
Royal Motors Başkan Yardımcısı ve Rolls-Royce Motor Cars İstanbul Marka Müdürüyüm. Yeditepe Üniversitesinde moda okuduktan sonra New York’da Fashion Institute of Technology’de eğitimime devam ettim. 2013 yılında, Rolls- Royce Motor Cars’ın Türkiye’ye resmi olarak gelmesiyle Royal Motors ailesine katildim.


• Moda tasarım eğitimi almış bir kadın olarak, erkek egemen bir sektör olan otomotiv sektörüne atılmak iddialı bir geçiş olmuş. Otomotiv sektörüne giriş hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?
Rolls-Royce Motor Cars’ın Türkiye Distribütörü Royal Motors, bir aile şirketi ve ben de bu ailenin bir üyesiyim. Babamın da eski bir yarışçı olduğunu göz önüne alırsak doğduğum günden beri farklı araçların içinde büyüdüğümü söyleyebilirim. Her ne kadar bu sektöre yabancı olmasam da Rolls-Royce ile tanışana kadar adım atmayı hiç düşünmemiştim. Moda tasarımı eğitimi sırasında öğrendiğim ve tarihe damgasını vuran tasarımcıların sahip olduğu mükemmeliyetçi, tutkulu ve sanatsal yaklaşıma bir otomobilde rastlamayı beklemiyordum. Gördüğüm an itibariyle büyülendim. Her detayın ardında gizlenen hikayeler ise hayranlık uyandırıcıydı ve beni içten içe bu sektöre yönlendirdi. Rolls-Royce Motor Cars fabrikasidan içeri girdiğim o gün, iste orda olmak istediğim yer dedim, o günden beri de layik olabilmek için elimden gelenin fazlasini yapmaya calisiyorum.
• Sizin bir kadın olarak otomotiv sektörüne olan bu ilginiz kadın ve erkeğe kodlanmış tipik hobilerin ortadan kalkmasına iyi bir örnek midir?
İyi bir örnek olarak görülebilir. Bir şeye ilgi duymanın, ilgi duyduğun şeyi hobi veya profesyonel olarak yapmanın yaşı, kimliği veya cinsiyeti olduğuna inanmıyorum. Tabii ki Rolls-Royce işin içine girince, konu otomotiv sektöründen daha öteye taşınıyor; duruşu ve sunduklarıyla onu, otomotiv sektörü ile kısıtlamak haksızlık olur. 

Royal Motors yıllardır süre gelen başarılı bir aile şirketi. Royal Motors ile Rolls-Royce Motor Cars’ın Türkiye’deki serüveni ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu süreçte hedef ve beklentileriniz nelerdi, bugün bu beklentilere ulaşabildiniz mi? Royal Motors İstanbul, 1982 yılında kurulan ve lüks araç ithalat ve satışında lider olan 35 yıllık bir firma, Rolls-Royce Motor Cars Türkiye pazarında kendisini temsil edecek bir partner arayışına girdiğinde Royal Motors ailesi olarak biz de adaylığımızı koyduk. Görüşmeler sonucunda Rolls-Royce Motor Cars’ın Türkiye’deki tek yetkilisi olmamızla birlikte,serüvenimiz başladı. Tüm Türkiye’de markanin satış ve satış sonrası
hizmetlerini sunmaktayız. Dolu dolu 4 yıldır Türkiye pazarında markayı temsil ediyoruz. Rolls-Royce’ta ki en büyük hedefimiz markanın imajini doğru bir şekilde yansıtmak. Bu bahsettiğim hedef kısa süreli bir plan değil yıllara böldüğümüz bir strateji ve bugünün beklentilerini fazlasıyla karşılamakta.

• Rolls-Royce, sıra dışı ve marjinal bir marka. Size göre markayı farklı kılan özellikler hangileri?
Rolls-Royce dediğinizde aklınıza sadece bir otomotiv gelmemeli, o bir yaşam tarzı. Sürücü koltuğundayken sürüşün hazzını alabileceğiniz, arka koltukta da kendinizi sihirli bir halının üstünde gidiyormuş gibi hissedebileceğiniz... Gelişmiş teknolojisininyan ısıra arkasında yüzyılı aşkın bir tarih var. Kişiselleştirebileceğiniz, kendinize ait hissettiğiniz bir sanat eseri. Geniş vizyonlu, özel zevkleri olan insanların anlayabileceği bir markadır, Rolls-Royce’u diğerlerinden farklı kılan en belirgin özelliği budur.


• Rolls-Royce, tamamen siparişe özel, ısmarlama (bespoke) yani kişiselleştirilmiş özelliklere ve donanıma sahip araçları müşterileri ile buluşturuyor. Türkiye’ye özel sunulan bespoke hizmetleri detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Bunu ülke ülke ayırmak yalnış olur çünkü yapılabilenler Dünyanın her yerinde gerçekleştirebilir. Talep var ise nerede olursanız olun yerine getirilir. Burada tek ihtiyacınız olan şey hayal gücünüz. Yapılabileceklerin sonu yok. Bir çok ilginç örnek verebilirim, mesela eşinin en sevdiği rujunun renginde, hediye olarak Rolls- Royce sipariş eden beyfendi gibi veya aracının ahşapdeta ylarına pırlanta işlettiren Rolls-Royce tutkunu gibi.. Bunun yanısıra daha sık gördüğümüz bespoke örneklerin içinde Yıldız Tavanı kendisine özel bir tarihte yaptırmak, şirket logosunu koltuk başlıklarında veya aracın dış çizgisinde kullanmak gibi taleplerde oluyor. Waterspeed, Inspired by Music, Limelight, Serenity bunların hepsi çok özel ve kişiselleştirilmiş araçlar.


Rolls-Royce ’u tercih eden kitle için orta yaş ve üstü erkekler şeklinde bir genelleme yapmamız mümkün müdür? Yeni modeliniz Dawn yaş ortalaması noktasında algıyı değiştirecek gibi duruyor, bu konuda sizin görüşleriniz nelerdir?
Rolls-Royce 2003te Phantom modelini tanıttığında hergün kullanılabilecek bir araç algısına sahip değildi, şoför ve daha çok özel zamanlarda kullanılacak bir araçtı. 2009 yılında Ghost geldi, vizyoner iş adamlarının günlük aracı olarak, 2013 yılında Wraith modeliyle marka ciddi anlamda gençleşti, tek kapılı ve markanın en hızlı aracı. Bana sorarsanız bu konuda Rolls-Royce’un miladı Wraith’tir, Dünya çapında Rolls-Royce
algısını ciddi anlamda değiştirmiştir, Wraith alıcılarının %60’ı daha önce Rolls-Royce araca sahip olmamış kişilerdi. Dawn modelinden konuşacak olursak, Wraith’in gençliğini takip eden tam anlamıyla keyif aracı. İster 25 yaşında olun, ister 75 yaşında olun, şortunuzu tişörtünüzü üstünüze geçirip aracınızın üstünü açıp çok güzel bir gün geçirebilirsiniz.


Otomotiv sektöründe kadın yönetici olmanızın olumlu olumsuz yönlerini bizimle paylaşır mısınız?
Otomotiv sektörü erkek endüstrisi olarak bilinir, özellikle de lüks segmenti göz önünde bulundurduğunuzda benim yaşımda kadın neredeyse yok denilecek kadar az. Genç bir kadın olarak bugüne kadar bir dezavantaj yaşadığımı söyleyemem aksine hep avantajları ile karşılaştım. Rolls-
Royce gibi ağır bir markanın 29 yaşında ki temsilcisiyim, tezat gibi görünsede aslında markanın değişimindeki en büyük ipucu, geçmişindeki hazineyle beraber hergün biraz daha gençleşmekte olan bir markadan söz ediyoruz. Rolls-Royce dediğiniz zaman insanların karşısına yirmilerinin sonlarında bir kadın çıkıyor, insanlar şaşırıyorlar, çok hoş bir tezat oluşuyor ve ben bunu çok seviyorum.

• Yakın gelecekte Rolls-Royce ‘da yeni model olarak nasıl özellikte modeller göreceğiz bize biraz ipucu verebilir misiniz?
Rolls-Royce gün geçtikçe gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olma hızını arttırıyor. Öncelikle modellere bakarsanız her gün biraz daha gençleştiğini ve zamanın ötesine geçmeye başladığını görebilirsiniz. 2018 yılında Project Cullinan olarak adlandırdığımız, 4x4 modelimiz
tanıtıldı. Bu sene ise Ghost makyajlandı. Benim şu an ki favori aracım Cullinan.


• Rolls-Royce sizin için lüksü mü sembolize ediyor yoksa rahatlığı mı? Rolls-Royce’u sizin gözünüzden dinleyebilir miyiz? Sizce Rolls-Royce?
Rolls-Royce’u bir kaç kelimeyle sınırlamak haksızlık olur. Bana sorarsanız yaşam stilinizi yansıtan, sizi eşsiz hissettiren her özelliği Rolls-Royce’ta bulmak mümkün. “Lüks mü rahatlık mı?” sorusuna gelecek olursak bir çok insan lüksü çok yanlış biliyor ilk once bunu söyleyebilirim. Lüks; pahalı, değerli ve şık olan değildir. Lüks; öncelikle konforlu ve zahmetsiz olduktan sonra şık ve değerli olandır. Bir şeyin lüks olması için sadece estetik veya değerli olması yetmez, hayatta ki en büyük lüksümüzün konforumuz olduğunu unutmamak gerekir. Yani, Rolls-Royce , en gerçek lükstür.


• Son olarak Bosslife Dergi ekibi ve okurlarına neler söylemek istersiniz?
Öncelikle muhteşem enerjisi olan ve çok güzel işler yapan ir ekip olduğunuzu söylemek isterim. Bu sayınızda da bana yer verdiğiniz ve markamızı doğru bir şekilde anlatmama vesile olduğunuz için çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. 

0 Yorum

Cevapla