Business&Luxury Magazine

"Onur Öngün" Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı

Onur Öngün
Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı

“Emlakçı” tabirine yeni bir anlam kazandıran Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün’le sektörü ve Ankara’yı konuştuk. Yatırımcıya tavsiyelerde bulunan Öngün, gayrimenkule yatırımın her zaman kazanç sağlayan bir araç olduğunun altını çizerek, “Türk halkı sürekli değişen, ne olacağı belli olmayan yatırım araçlarını sevmiyor. Güvenli liman olarak öne çıkan gayrimenkulde de geleceği olan yerlere yönelmeleri şart” dedi.

1. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. olarak nasıl bir hizmet veriyorsunuz, insanların sizi nasıl tanımlamasını istiyorsunuz?
Gayrimenkul yatırım uzmanlığı son derece önemli, ciddiyet isteyen bir alan. Yatırımcının doğru yönlendirilmeye, parasının değerlendirilmesine yardımcı olacak kişilere ihtiyacı var. Gayrimenkul de yatırımın en kazançlı adresi. Ancak piyasa ne yazık ki yatırımcıya kazandırmayı bırakın, zarar da veren kişilerle dolu. Onursal Gayrimenkul ekibi olarak “emlakçı” tabirine yeni bir anlam kazandırmak için yola çıktık. Doğru lokasyon tespiti, isabetli pazar araştırması, fırsatları iyi değerlendirme ve güçlü müşteri ilişkileri kurabilmemiz sayesinde başarılarımızı sürdürüyoruz.
2. Ankara'yı gayrimenkul sektörü açısından nasıl buluyorsunuz?
Başkent inşaat sektörü artık dünya başkentleriyle yarışır duruma geldi. Konut anlayışının değişmesi, iş dünyasının nitelikli ve teknolojik özelliklerle donatılmış iş merkezlerine yönelmesi Ankara inşaat sektörünü de baştan sona yeniledi. Bu durum kentin görünümünün de değişmesini sağlıyor. Sembol yapılara yenileri eklenirken, Başkent’in büyümesi de devam ediyor.
3. Peki size göre, dünyaya oranla Türkiye Gayrimenkul sektöründe hangi konumda bulunuyor?
İnşaat sektörümüz dünya devlerinin çok önünde. Türk müteahhitlik sektörü ihracat geliri yıllık 9 milyar dolar civarında. Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türk inşaat sektörü, üretime ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Türk inşaatçıların göz ardı etmemesi gereken tek nokta, sağlam yapılar hayata geçirmek olmalı. Bu noktada da güvenden asla taviz vermeden hareket etmek gerekiyor.
4. Gayrimenkul alımında müşteri isteklerini genel olarak nasıl özetleyebiliriz. Ayrıca bu konuda nasıl tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Yatırımcının istediği elbette kazanç elde etmek. İstekleri de bu doğrultuda oluyor. Ancak önemli olan doğru kazanç elde edilmesini sağlayabilmek. Geleceği olan, önümüzdeki dönemlerde daha çok değer kazanacak bölgelere yönlendirilmeli. Türk halkı sürekli değişen, ne olacağı belli olmayan yatırım araçlarını sevmiyor. Bu yüzden de genellikle tercihini gayrimenkulden yana kullanıyor. Çünkü gayrimenkul piyasası siyasi, ekonomik dalgalanmalardan neredeyse hiç etkilenmiyor. Özellikle arazi piyasasında fiyatlar düşmez, aksine yükselebilir de. Örneğin bugün metrekaresi 10 TL olan bir arazi yıl içerisinde 11-12 liralara kadar da çıkabilir. Gayrimenkule yatırımın gelecek dönemlerde de tüm hızıyla devam edeceğine inanıyorum.


5. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. olarak 'varlık yönetimi' alanında da hizmet veriyorsunuz. Bu alandaki faaliyetlerinizi biraz anlatır mısınız?
Portföyümüzdeki kişi ve kurumlara birebir danışmanlık hizmeti verirken, gayrimenkullerini ve bir anlamda paralarını da yönetiyoruz. Doğru fiyatını bulduğumuz gayrimenkulleri alıp değerini bulduktan sonra satıyoruz.
6. Globalleşme yaşadığımız bu çağda bir çok gelişme ile birlikte 'cazibe merkezi' kavramı da değişikliğe uğradı. Bu değişiklikler ve gelişmeler çerçevesinde size göre, bir yeri cazibe merkezi haline getiren unsurlar nelerdir?
Gayrimenkul alacağınız zaman iki temel unsur önemli. Biri yatırımın kent merkezine kuş uçuşu mesafesi, diğeri ise trafik yoğunluğu. Ankara özelinden örnek verecek olursak, Eskişehir Yolu olarak bilinen bölge hem kent merkezine yakınlığı hem de nezih yaşam sunması noktasında öne çıkıyor. Ancak bölge artık potansiyelini aşmaya başladı. Bu güzergahın daha da büyümesi halinde yol, talebi kaldıramayacaktır. Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yolda araçla ilerlemek çok güç. Bu noktada Anadolu Bulvarı gibi şehir merkezine yakın, geniş, bakir bölgeler öne çıkmaya başladı. AK Saray’ın kent merkeziyle bağlanmasını da sağlayan ve yeni protokol yolu olarak tanımlanan bu yol yatırımcılar tarafından keşfedilmeye başlandı. Bir kere bölgede ulaşım sorunu yok. Geniş bulvar çok kısa sürede kent merkezine ulaşmanızı sağlıyor. Bunun yanında önümüzdeki aylarda hizmete girmesi beklenen Avrupa’nın en büyük eğlence merkezi olacak Ankapark, kentin önemli AVM’leri de bulvar üzerinde bulunuyor. Çevrede inşa edilen projeler yapılan yatırımlar sayesinde oldukça değer kazanmaya başladı. Nedendir bilinmez, kentlerin batıya doğru büyüme gibi bir eğilimi var. Ama buna karşılık Ankara’nın doğu bölgesinde bulunan, merkeze yakın ilçelerden Çankaya’nın doğu bölgesi, Mamak, Gölbaşı, Elmadağ gibi uygun fiyatlı ve bakir alanlar var. Buraların da yakın zamanda değerlenmesini bekliyorum.
7. Sektörde özellikle de Ankara'da yapılan yabancı yatırımlar ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Yabancı yatırımcılar, gayrimenkul yatırım kararı alırken ilk seçenek olarak, global bilinirliği Ankara’nın önünde olan İstanbul’u dikkate alma eğilimindeler. Ancak İstanbul, inşaata müsait arazi miktarında sınırlarına yaklaştı, metrekare fiyatlarında ise doygunluğa ulaştı. Bu noktada yatırımcının karşısına yeni yatırım alanları olarak Ankara ve Anadolu kentleri çıkıyor. Ankara sanayi, eğitim, özellikle sağlık yatırımları ve yeni inşaat projeleriyle Türkiye’nin başkentine yakışır gelişme gösteriyor. Yabancı yatırımcının da rotasını Ankara başta olmak üzere yıldızı parlayan Anadolu kentlerine çevirmeleri için yönlendirilmesi gerekiyor.
8. 'Profesyonel dönem' kavramı hakkında neler söylemek istersiniz? Tam anlamıyla nedir 'profesyonel dönem'?
İnşaat sektöründeki reformlar ve arsa geliştirmedeki baş döndürücü hız, son yıllarda gayrimenkul yatırımlarında uzman kişilere ihtiyacı arttırdı. Alanında başarılı işlere imza atan söz konusu uzmanların, diğer tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırması, iş dünyasının bu alanda profesyonel çözüm arayışını hızlandırdı. Yani bu sektörde yılların geleneği sonlanıyor diyebiliriz. Teknolojinin bu kadar etkin kullanıldığı, yasal düzenlemelerin yatırımcıların ufkunu ve hareket alanını genişlettiği bu dönemde profesyonellik ön plana çıkıyor. Çünkü küçük projeler giderek önemini yitiriyor. Gayrimenkul piyasasında, büyük projelere yapılan yatırımlarda profesyonel ekipler, varlık yönetimi ve danışmanlık hizmetlerinin önemi her geçen gün daha da anlaşılıyor.
9. Ankara'daki kentsel yapı ve kentsel yenilenme ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Ankara’nın kentsel yapı anlamında övgüyle anlatılan bir başkent olması için mimari özelliği olmayan, alt yapı sorunları nedeniyle konforu azalan 30-40 yıllık klasik binalardan kurtulması gerekiyor. Bu binaların mevcut sorunlarının yanı sıra otopark, yol, kaldırım gibi sorunları da ayrı çile kaynağı. Esenboğa Havalimanı yolunda olduğu gibi bu bölgelerde ciddi reformlara ihtiyaç var. Ankara’nın gerçekte gözbebeği olan Çankaya’nın mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Atılacak adımların bir diğer katkısı ise çok seçkin Çankayalılar’ı zarardan kurtaracak olması. Geçmişte 300-500 bin dolara alınan daireler şu an 200-250 bin liraya zor alıcı buluyor. Hatta son 10 yıldır fiyatlar hiç değişmiyor diyebiliriz. Buna karşın Beytepe’den, Ümitköy’den, Anadolu Bulvarı’ndan konut alanlar bir yılda bile yüzde 50 gibi karlar elde edebildi. Burada ikamet eden yaklaşık 500 bin kişi kentsel yenileme ile yatırımların eski karşılığını alabilir, diğer bölgelerden bile çok daha fazla gelir elde edebilirler. Türkiye’ye yakışır bir Başkent için kentsel yenileme şimdiden başlamalı. Kent otoriteleri Avrupa ve Asya’nın modern kentlerini örnek alarak mevcut tarihi doku ile konforlu yaşamı birleştirmeli.
10. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. olarak mevcut ve gelecek projelerinizden bahseder misiniz?
Onursal Gayrimenkul olarak kısa zamanda imza attığımız başarılar, hedeflerimizi her geçen gün daha da büyütüyor. Temel prensibimiz; güven. Bu kapsamda öncelikli hedefimiz, her geçen gün büyüyen ülkemizin marka değerine katkı sağlayacak adımlar atarak Türkiye'nin geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapabilmek. Yatırımcılarımıza muhteşem fırsatlar sunmaya, onların minimum riskle maksimum kazançlar elde etmesini sağlamak adına tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Tabi bir diğer öncelikli hedefimiz de çağdaş şehircilik anlayışıyla çevre değerlerini bütünleştirerek gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir Ankara, daha yaşanabilir bir Türkiye teslim edebilmek.

0 Yorum

Cevapla