Business&Luxury Magazine

En İyi Kadın Girişimciler

En İyi
Kadın Girişimciler

Dünya çapında artan destekleyici uygulamalar, demografik gelişmeler, şehirleşme ve eğitim olanakları gibi faktörlerin kadın girişimciler üzerinde olumlu etki yarattığını biliyoruz. Yaşanan gelişmeler sayesinde birçok kadın kendi işini kurup, girişimcilik dünyasına katılmanın mutluluğunu yaşıyor. Birçoğu da kendinden sonra iş dünyasına girecek kadınlar için ilham kaynağı oluyor. Sonuçta kadın girişimciliği, Türkiye’den gelişmiş ülkelere varana kadar birçok yerde halen engellerle karşılaşsa da yükselişini devam ettiriyor. Aşağıdaki ünlü kadın girişimciler de başarının cinsiyete bağlanamayacağını ve iş dünyasının sadece erkeklere ait olmadığını gözler önüne seriyor. Erkek egemen olduğu söylense de kadınlar hem tarih boyunca hem de modern zamanlarda iş dünyasında önemli rol oynamışlardır. Hatta son derece etkili olan kadın girişimcilerin birçoğu, erkek emsallerini geride bırakmıştır. Ve bu başarı, karşılaştıkları engellere rağmen elde edilmiştir.

Çünkü güçlü liderlerden medya patronlarına, teknoloji girişimcilerinden satış uzmanlarına varana kadar hemen her kadın, erkeklere kıyasla çok daha fazla zorlukla karşılaşmaktadır. Ancak aşağıdaki isimlerden de anlaşılacağı üzere başarıya odaklanmış bir kadını yolundan alıkoymak mümkün değildir. BossLife Dergisi olarak En İyi Kadın Girişimcileri sizler için derledik.

Coco Chanel

Coco Chanel, 1883’te Fransa’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini kaybeden Chanel, yetimhanede büyüdü ve burada dikiş yapmayı öğrendi. Gençlik döneminde terzilerin yanında çalıştı ve yeteneğini geliştirdi.

Tasarımlarının gördüğü ilginin ardından işini daha yürekten yapmaya başladı ve nihayetinde bir dükkan açtı. Zamanla ünü arttı ve bugün tüm dünyanın bildiği başarı hikayeleri arasında kendine yer edindi.

J. K. Rowling

Küçükten büyüğe milyonların beğenisini kazanan Harry Potter serisinin yazarı. Bekar bir anne olarak hayatını devam ettirmeye çalışan İngiliz kadının kitabı o kadar beğenildi ki kitapları sinemaya uyarlandı.

Aynı zamanda tema parkı gibi franchise haklarının da sahibi oldu. Rowling’in kitabı, koca bir nesil video oyunu bağımlısını yeniden okumaya ve hayal güçlerini çalıştırmaya yönlendirdi.

Tory Burch

2015’te Forbes’un en güçlü kadınlar listesine giren Tory Burch, kendi adını taşıyan markasını kurdu. Markasını mutfağında yarattıktan sadece 1 yıl sonra resmen milyarder unvanını kazanan Burch, Aynı zamanda hayırseverliğiyle de takdir topladı. Bununla birlikte tasarımları ve iş zekası için çeşitli ödüller kazandı.

Sara Blakely

Yıllarca kapı kapı dolaşarak faks makinesi satan ve avukat olma hayalleri suya düşen Sara Blakely, milyon dolarlık bir çamaşır şirketi yarattı. Dünyanın en genç kendi kendine servet edinen milyarder kadını olan Blakely’nin dönüm noktası, çalışırken ihtiyaç duyduğu çorap neticesinde fikrini yarattı.

Öncesinde hiçbir moda ve pazarlama deneyimi olmayan genç kadın, biriktirdiği 5 bin doları çorap işine yatırdı. Markasının ismini, pazarlama tekniklerini ve logo hazırlamayı internetten kendi başına öğrenen Blakely, çabalarının karşılığında milyarder bir iş kadını oldu.

Oprah Winfrey

Hiçbir en iyi kadın girişimciler listesi Oprah Winfrey olmadan tamamlanamaz. Hayat hikayesi, başarısı ve zekasıyla dikkat çeken Oprah Winfrey, küçük yaşta birçok acı yaşadı. Yoksul kadınların umudu olarak da adlandırılan Winfrey’nin yaşamı televizyonla tanışmasıyla değişti.

1983’te çok da izlenmeyen bir talk showu sunmak için işe giren Oprah, kısa sürede reyting rekorları kırdı. Oprah Winfrey Show dünya çapında seyredilen bir program halini aldı ve kendisine büyük servet kazandırdı.

Başak Taşpınar Değim

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Başak Taşpınar, ABD’den Türkiye’ye döndüğü zaman karşılaştığı zorlukları düşünerek armut.com’u kurdu. Kısa sürede Türkiye’nin en hızlı büyüyen sitelerinden biri haline gelen armut.com ile erkeklerin egemenliğinin daha fazla hissedildiği teknoloji sektöründe parladı.

Gamze Cizreli

1968’de dünyaya gelen Gamze Cizreli, ODTÜ İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1993’te Ankara’nın ilk kafesi CAFEMİZ’i kurdu. Ardından KUKİ ve QUİCK CHİNA markalarıyla ortaya çıktı. 2007’de yeni bir sayfa açmaya karar veren girişimci kadın Big Chefs’i açtı.

Büyük bir restoran zinciri halini alan markası onlarca şube ve yüzlerce çalışan sayısına ulaştı. 2011 ve 2013 yıllarında Ekonomist’in düzenlediği Yılın İş İnsanları yarışmasında Yılın Kadın Girişimcisi ödülünü kazandı.

Demet Mutlu

Trendyol grubunun girişimcisi, kurucusu ve CEO’su olan Demet Mutlu, New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Kendi işini kurma fikriyle yola çıkan Mutlu, Trendyol’u 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda başlattı ve 2010’da hayata geçirdi.

Sitenin değeri ilk 16 ayda 150 milyon dolara ulaştı ve başarısı Çinli teknoloji devi Alibaba’dan ciddi yatırım aldı. Hatta o dönemde Türkiye’nin ilk unicorn girişiminin Trendyol olabileceği yönünde haberler çıktı.

Hanzade Doğan Boyner

Hepsiburada’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, 1999 yılında Doğan Online’ın kurucusudur. DOL; Türkiye’nin yanı sıra, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük internet şirketi olarak gösterilmektedir. DOL, önde gelen e-ticaret şirketi Hepsiburada’nın yanında Hepsipay.com gibi iş modellerini kapsamaktadır.

0 Yorum

Cevapla