Business&Luxury Magazine

Sokaktan, Restoran Krallığına

Bedrettin Aydoğdu "Bedri Usta"

Babacan tavırları, çalışkanlığı, kimsede olmayan meziyetleri, damak çatlatan lezzetleri derken Bedri Usta’yı anlatmaya kelimeler yetmez. Ne zaman gitsem kah işinin başındadır, kah bir müşterisi ile sohbet eder Bedri Baba. Siz de ustamızı yakından tanıyın diye BossLife Food’a özel bir sohbet gerçekleştirdik.

Bedri Usta’’ olmak, nasıl bir sorumluluk? Bedri Usta ne sunar, ne vaat eder?

Bedri Usta olmak hem çok zor hem çok kolay. Bedri Usta dediğin zaman isini çok iyi yapan, çok çalışan, bu mesleği severek yapan, usta olarak herkesin gözünde bir numara Bedri Usta. Sorumluluğu çok çünkü. Bedri Usta ancak lezzet vaad eder. Önemli olan misafirlerimize en iyi lezzeti yasatmak, en iyi şekilde ağırlamaktır. Gelen her misafirimizi mutlu edebilmek adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Bedri Usta’yı sizin dilinizden tanımak isteriz.

1970 yılında Mardin’de doğup oradan Adana’ya göç eden fakir bir ailenin çocuğuyum. 9 kardeşiz. Soğan, sarımsak soyarak, bulaşık yıkayarak daha sonra evlere ve iş yerlerine paket servis götüren bir çocuk olarak bu mesleğe başladım. 12 yasımda usta oldum. Ama kimse 12 yaşında bir usta olduğuna inanmadı. Bir restorana müracaat etmiştim usta lazım mı diye… Senden bu yasta usta mı olur diye kovmuşlardı beni. Ertesi gün bulaşıkçı lazım mı diye gittiğimde 5 kişi beni karşılayıp tabii hemen deyip içeri götürmüşlerdi, beni biriken bulaşıkların önüne attılar. Ama ben niye bulaşıkçı olarak oraya girdim? Para kazanacaksan eğer is beğenmemezlik yapmayacaksın. Ben usta olduğumu biliyorum sonuçta. Oraya bulaşıkçı olarak gireyim, nasıl olsa 2-3 ay sonra usta isten çıkar, ben kendimi ön plana atarım ve asıl olmam gereken yere geçerim dedim ki öyle de oldu. 3 lira yövmiye alırken, usta isten çıktıktan sonra yerine ben geçtim ve bir anda yövmiyem arttı. Sonra 3 tekerli bir tabla alıp kendi işimi kurdum. Kebap isi yapan sevdiğim ağabeyilerimden borç alarak sis yaptırdım, 1 metre mangal yaptırdım, kömürcüden 10 kilo borç kömür aldım ama hiç malzemem yoktu. Tezgahımın tam karsısında kasap, fırın ve manav vardı. Müşteri geldiği zaman müşterinin isteğine göre hemen karsı dükkandan alıp öyle yapıyordum. Müşteriden parasını alıp dükkanlara paralarını veriyordum. Kısacası bu işe girmemin özeti bu. İleriki dönemlerde 1992 yılında kardeşlerimle birlikte Adana Yüzevler’i kurduk. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de büyük bir marka yaratarak ‘’Bedri Usta’’ oldum. Hedefimiz en kısa zamanda Dünyaya açılmak. 5 çocuğum var ve hepsi yanımda. Kızım Berivan ise kurumsal markamı yönetiyor.

Türkiye’nin farklı lokasyonlarında Bedri Usta şubelerini görüyoruz? Büyüme planlamanız nasıl ilerliyor?

Covid-19’dan dolayı kademeli olarak büyümeyi hedefliyoruz. Bundan sonra franchise vererek ilerlemeyi düşünüyoruz. Bu dönem bize çok büyük yük bindiği için o yükü dağıtmaya çalışıyoruz. Kalamış’ta ciddi bir yatırım yaptık. Kalamış’a bütün aileyi toplayıp tek bir restoran ile devam etme planım var, en azından dünya sakinlesene kadar. Franchise isinde ise artık es, dost ilişkisi kurarak marka vermiyorum. Çok canımız yandı. Artık kurumsal bir şekilde markamızı zedelemeyecek kişilerle görüşüyoruz. Her parası olan değil, düzgün marka yönetebilecek ve markanın büyümesinde yardımcı olabilecek kişilerle iş birlikteliği yapmak istiyoruz. Dubai’den teklifler var ama pandemi süreci yüzünden henüz gidip görüşmeleri yapamadık, dükkanları göremedik. En yakın zamanda inşallah oralara da gideceğiz.

Pandemi süreci sizin ve markalarınızın özelinde nasıl geçti? Bu yıl hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Bu süreç en çok restoran sektörünü etkiledi. Çünkü devlet bizim sektörümüzü mücbir sebep olarak görmedi. Kiralarımız devam etti. 4 ay, gelir olmadan büyük giderleri kimse karşılayamaz bu ülkede. Sadece bizim değil, bizim gibi birçok markanın ödeme planları alt üst oldu. İstisnaları dışarıda tutuyorum ama bizim dükkan mal sahibimiz dahil birçok mal sahibi hiçbir şekilde restorancılara yardımcı olmadı. Pandemi dönemi bizim sektörümüze büyük yara verdi. Çalışanlarımıza sonuna kadar destek olduk. Hep birlikte yaralarımızı sarıp markamızı en iyi yerlere taşımak için tekrar çalışmaya başladık.

Gelecekte (3-5 yıl) hangi projeleri hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

İnsanlar bu süreçte evde yemek yemeye ve yapmaya çok alıştı. Soğuk zincir ile alakalı ciddi teklifler var. Onları değerlendiriyoruz. Lahmacun, kebap, meze gibi ürünlerimizi dondurulmuş bir şekilde satışa sunacağız. Aralık ayında 43 senelik hayat hikayemi anlatan kitabım satışa çıkıyor. Hem kitap yapılacak hem de filmimiz vizyona girecek. Aynı zamanda dijital medyaya giriş yaptık. Youtube kanalımız çok ilgi görüyor. 100.000 tıklamalara geldik çok kısa zamanda. Başarı hikayemden, hayat tecrübelerime, gündelik yaşantım gibi içerikleri değerli izleyicilerimizle paylaşmaya devam edeceğim.

Vazgeçemediğiniz hobileriniz var mı?

En büyük hobim çalışmak. Is de bir hobidir. Kimi tatile gider rahatlar, kimi spor yapar rahatlar, kimi film izler rahatlar. Ben de çalışarak rahatlıyorum. Ayrıca torumlarım ile vakit geçirmek diyebilirim. Ayrı bir hayat kaynağı onlar benim için.

Gençlerle iletişiminiz nasıl? Usta çırak ilişkisinin sizin için anlamı nedir? Gençlere tavsiyeleriniz var mı?

Benim misafir kitlemin yas ortalaması 30 diyebilirim. Geleceğimiz bizim gençlerimiz. Sosyal medyada da gençler tarafından çok takip ediliyorum. Doğal olmamı çok sevdiklerini söylüyorlar genelde. Youtube’da bile hiç kötü yorum almıyorum. Çok şükür gençler bizim için çok önemli ve değerli. Hayat hikayemden dolayı rol model alıyorlar. Başarımızı örnek alıyorlar. Biraz güncel hayatı yakalamak gerekiyor. Ne iş yaparlarsa yapsınlar bildikleri bir işi yapsınlar. Kimseye güvenmeden kendi inandığınızdan vazgeçerek iş yapmayın. Ticaretin püf noktalarını iyi çözmeleri gerekiyor. Ticaret demek sadece para kazanmak değil, onu yönetebilmek, doğru ekip kurabilmek, doğru harcayabilmek ve ileriyi görebilmek önemli.

Müşteri kitleniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünyanın her yerinden çok misafirimiz oluyor. Genelikle A plus olarak söyleyebilirim. Ama benim öyle net bir ayrımım yok. Bizim lezzetimize güvenen, bizi seven herkese kapımız açık. Bizim için paradan önce samimiyet gelir.

Bedri Usta ile ilgili ne söylensin, nasıl konuşulsun istersiniz?

Bedri usta için yatları, katları var demesinler. Bedri Baba desinler. Bizi her zaman iyi ağırladı, bize çorba ısmarladı, hiçbir zaman paraya önem vermedi, ailesine önem verdi, iyi bir esnaf, güvenilir demeleri benim için fazlasıyla yeterli. Bir gün göçüp gittiğimde her zaman olduğum gibi Bedri Usta adamdı diyerek anılmak isterim…

0 Yorum

Cevapla