Business&Luxury Magazine

Gökyüzündeki Lüks

Dünyanın En Lüks Özel Jetleri

Sadece on beş yıl önce aile ve arkadaşlarıyla birlikte uçmak, insanlar için inanılmaz bir fırsattı. Her hafta uçanlar genellikle ünlüler, zenginler ve seçilmiş yetkililerden oluşuyordu. O zamanlar ortalama bir kişi hava yolu ulaşımını kullanmazdı. Sadece birkaç yıl içinde bu durum değişti. II. Dünya Savaşı’ndan sonra jet havayolu seyahat işletmeleri büyüdü ve herhangi bir yere yapılan jet seyahatler yaygın bir ulaşım yöntemi oldu.Her yıl milyonlarca insan, bir yerden bir başka yere gitmek için göklere çıkıyor. Bugün hava yolu seyahati dendiğinde ilk olarak özel uçaklar, ikinci sınıf uçuşlar ya da aynı uçakta binlerce yolcunun seyahat ettiği uçaklar akla geliyor. Hava yolu seyahatinin gelişmesine, first class uçuş imkanlarına rağmen zenginler ve ünlüler özel jetlerle uçmayı tercih ediyor. Küçük ya da büyük olsun, her biri son derece lüks olan bu özel jetlerin içini ev şeklinde dizayn edenler bile var. BossLife dergisi için sizler için hazırladığımız bu özel jetlere şimdi yakından bakalım.

Dassault Falcon 900

Genel Merkez : Fransa

Kuruluş: 1929

Dassault Falcon 900, sadece lüks değil; aynı zamanda şık ve hızlıdır. Aşırı sıcaklıkta, saatte 600 mile varan hızda uçabilme özelliğine sahiptir. Bu jeti, listedeki diğer jetlerden daha cazip kılan ise önemli ölçüde az yakıt kullanması ve sonucunda çok az karbon izi bırakmasıdır. Pek çok kişi için hayal olan bu Dassault Falcon 900 ile yolculuk varlıklı bir kişi için son derece ekonomiktir.

 

Embraer Legacy 650

Genel Merkezi: Brezilya

Kuruluş: 1969

Brezilya yapımı Embraer Legacy 650’nin şu anki sahibi, ona 30 milyon dolara yakın ödeme yapan Jackie Chan’dir. Bu jetin dış yüzeyine kırmızı ve altın renklerde ejderha desenleri işlenmiştir. Uçağın bir yüzeyi Jackie Chan yazılı bir logoyu da barındırmaktadır.

 

Gulfstream G650

Genel Merkez : ABD

Kuruluş: 1958

Ünlüler ve zenginler için en beğenilen jet uçaklar arasında yer alan Gulfstream G650, çok daha popüler hale gelerek dışarı satıl-maya başladı. Şimdiye kadar yaklaşık 40 Gulfstream G650 satıldı ve diğer 40’ı 2017’de tamamlanmak üzere imal sürecinde bulunu-yor. Üreticiler, her birinden 7 milyon dolar kar elde etmeyi umuyor. Uzun bir bekleyen listesi olduğundan dolayı çoğu satın alınacak ve 12 yolcu kapasitesi ile 7 bin milin üzerinde non – stop uçabilecekler.

 

Bombardier Global 7000

Genel Müdürlük: Kanada

Kuruluş: 1942

10 yolcu kapasitesi ve 7 bin mil üzerinde non – stop uçuş özelliği ile Bombardier Global 7000, dünyanın en popüler özel jetlerin-den biridir. 2013’te satılan yaklaşık 40 adet jet sayesinde nerdeyse 2 milyar dolar kar elde edilmiştir. 4 yaşam alanı, 6 kişilik bir yemek masası, kabinden dışarıyı izlemeyi ve uçsuz bucaksız muazzam manzarayı seyretmeyi sağlayan geniş pencereler jetin diğer özellikleridir. Bu arzu edilen süslü uçak satıldıktan bir süre sonra talebi karşılamak için piyasaya tekrar bu özel jetlerden imal edilmiştir.

Gulfstream G-700

Genel Merkez: ABD

Kuruluş: 1958

75 milyon dolara satılacak olan G700, iş jeti piyasasındaki en uzun ve en geniş kabine sahip. 19 yolcu kapasiteli iş jetinde 6 kişilik yemek veya konferans salonu bulunuyor. G700, mach 0.85 hızda 13 bin 890 km menzile, mach 0,90 hızda ise 11 bin 853 km men-zile uçabiliyor. Qatar Executive’in, G700 iş jetinden 10 adet sipariş verdiği gelen bilgiler arasında. Gulfstream, G700’ün ilk teslimatını 2022’de yapmayı planlıyor.

0 Yorum

Cevapla