Business&Luxury Magazine

Sıfırdan Milyarderliğe

SIFIRDAN MİLYARDERLİĞE

Melanie Perkin

34 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ  Melanie Perkin, CANVA’YI 1 MİLYAR DOLARLIK ŞİRKET HALİNE GETİRDİ!

Şirketini annesinin evinde kuran 34 yaşındaki genç girişimci, başarısıyla ilham veriyor. İşte büyük hedefleri ve 1 milyar dolarlık şirketiyle Melanie Perkins;

Şu an 34 yaşında olan Melanie, girişiminin temellerini üniversite yıllarında atmış.

Öyle ki 2006’da Batı Avustralya Üniversitesi’nde ticaret ve iletişim üzerine eğitim aldığı sırada onu en çok zorlayan şey; tasarım yazılımlarıymış. Temel şeyleri öğrenmek için bile koca bir dönemini feda etmesi, basit işlemler için bile defalarca tıklama yapması canını sıkıyormuş. İşte bu nedenle de herkesin kullanabileceği online bir tasarım sitesi kurmaya karar vermiş.

Erkek arkadaşı Chris Obrecht ile birlikte Canva’nın temellerinin atıldığı Fusion Books’u kuran Melanie, şirketin maliyetini aldığı borçlarla karşılamış. Erkek arkadaşı Chris Obrecht ile Fusion Books'u Kurmuş İlerleyen yıllarda Fusion Books’u Avustralya’nın en büyük yıllık yayımcısı haline getiren girişimciler, daha sonra Yeni Zelanda ve Fransa’da da hizmet vermeye başlamış. Şirket o kadar başarılı olmuş ki Melanie okulu bırakıp tüm zamanını işle ilgilenerek geçirmiş. Fusion Books’un online yıllık tasarımından daha fazlası olması gerektiğini düşüne Melanie, potansiyel yatırımcılarla görüşmek için Kaliforniya’ya gitmiş. Melani, Canva Fikri için Yatırımcı Bulmaya Çalışmış. Hatta görüşeceği kişiler arasında ünlü teknoloji yatırımcısı Bill Tai de varmış. Verdiği bir röportajda onu etkilemek için Tai’nin hareketlerini taklit ettiğini söyleyen Melanie, bu anısının epey komik olduğunu belirtmiş.

Zira Tai gibi kolunu sandalyesine koymak, onu etkilemek için uğraşmak ve kendisi konuşurken Tai’nin hala telefonuyla ilgilenmesi şu an düşündüğünde Melanie’yi güldürüyor. Ama o dersine çalışarak gitmiş ve beden diliyle karşısındaki kişiyi etkilemenin yollarını öğrenmiş olmaktan dolayı gayet memnun. Sonuçta; Melanie’nin Canva fikrinden etkilenen yatırımcı onu Silikon Vadisi’nin önemli isimleriyle tanıştırmış ve şirkete yatırım yapmış. 

Canva'nın 179 Ülkede 10 Milyon Kullanıcısı Var. 2013’te erkek arkadaşının yanı sıra Google’ın eski yöneticisi Cameron Adams’la birlikte Canva projesini hayata geçiren Melanie, bunun 3 yıl sürdüğünü dile getiriyor. Gerçi bu bekleyişe fazlasıyla değmiş. Nihayetinde; Sydney, Manila ve San Francisco’da genel merkezleri olan şirket, şu anda 200’den fazla çalışana sahip.

Ayrıca 179 ülkede 10 milyon kullanıcısı olan şirketin 2016 – 2017 gelirinin 6.8 milyon dolardan 23.5 milyon dolara çıktığını da belirtelim. Kısacası; şu anda 1 milyar dolar değerindeki Canva, kendi alanında zirveye doğru ilerliyor.

Daniel Ek

23 YAŞINDA MİLYONER OLAN SPOTİFY’IN CEO’SU ARTIK 38 YAŞINDA BİR MİLYARDER!

1983 doğumlu İsveçli girişimci Daniel Ek, geçtiğimiz yıllarda Spotify’ın halka arzıyla birlikte kim olduğu merak edilen kişilikler arasındaki yerini aldı.

Aslına bakarsanız, Spotify Daniel Ek’in ilk girişimi değildi. Nitekim İsveç’in en büyük ve en eski teknik üniversitesi olan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden terk olan isim, ilk parasını 13 yaşındayken web sitesi yapıp satarak kazanmaya başladı.

Öyle ki lise eğitimi biterken Daniel, ayda 50 bin dolar civarında para kazanıyordu. Ve o dönem babasından çok daha fazla para kazanan genç, 25 kişilik bir ekip bile kurmuştu. Advertigo isimli çevrimiçi reklam şirketini kurup ardından 1.25 milyon dolarlık anlaşmayla şirketi satan Ek, henüz 23 yaşında milyoner olmuştu. Bir dönem μTorrent’in CEO’luğunu yapan Ek, 23 yaşına geldiğinde ise ortağı Martin Lorentzon ile birlikte Spotify’ı kurarak, bugün kendisine büyük bir servet kazandıran şirketi için çalışmaya başladı.

Kısacası; Daniel Ek çocuk yaşta geleceğin milyarderlerinden olacağının sinyallerini veren girişimcilerden bir tanesi diyebiliriz. Keza 2 gün önce halka arz edilen Spotify’ın başarısı da bu yorumu açıkça destekliyor.

İlk gününde 26 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşan Spotify’ın CEO’su Daniel Ek’in şimdiki serveti de onu teknoloji dünyasının çiçeği burnunda milyarderleri arasına sokuyor. Çünkü dijital müzik dünyasının lideri konumundaki Spotify’ın % 9 hissesine sahip ve bu Daniel Ek’in servetinin 2.5 milyar dolar olduğu anlamına geliyor.

Richard Lorenzen

15 YAŞINDA KENDİ İŞİNİ KURAN GİRİŞİMCİDEN GENÇLERE MİLYON DOLARLIK TAVSİYELER!

Evde öğretim gören Richard Lorenzen, lisenin girişimcilik için tipik üreme alanı olmadığını dile getirip başarısının sırrını normal bir eğitim almamasına bağlıyor.

1992 doğumlu girişimci Richard Lorenzen, evde eğitim almasının avantajlarından bahsederek girişimciler için önemli tavsiyelerde bulundu. Lisenin girişimciler için elverişli bir üreme alanı olmadığını vurgulayan Lorenzen, verdiği bir demeçte izlediği yöntemlerden ve evde olmasının ona nasıl fayda sağladığından bahsediyor.

Kendi işini sadece 15 yaşındayken kuran Lorenzen, bugün milyon dolarlık bir şirketin yöneticisi olarak 4 önemli öneri veriyor. Annesinin onu aşırı kalabalık bir devlet okulundan alarak evde eğitmeye başladığını belirten Lorenzen, ilk etapta artık okula gitmeyecek oluşundan dolayı çok sevindiğini fakat sonradan işlerin değiştiğini söylüyor. Çünkü Lorenzen, başında tecrübeli bir öğretmen olmadan çalışmalarını tek başına yapmak ve çok daha fazla sorumluluk almak zorundaydı.

Sorumluluk alma duygusunun A tipi kişiliğinden kaynaklandığını söylese de aldığı ivmenin bağımsız bir çalışan olduğunu fark etmesiyle oluştuğunu vurgulayan Lorenzen, bunun iş ahlakını geliştirdiğini belirtiyor. Aynı zamanda onun ders programının ötesine çıkarak iş dünyasındaki ilgi alanlarını keşfetmesini sağladı.

Evde eğitim almaya başladıktan birkaç yıl sonra kocaman bir iş kitaplığı olan Lorenzen, 15 yaşında online pazarlama girişimi başlattı. Öğleden sonraları çalışmalarını bitirdikten sonra girişiminin başına geçen Lorenzen, işini aradan geçen 11 yıl içinde Expedia ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere pek çok müşteriye hizmet eden milyon dolarlık bir şirkete dönüştürdü. Başarısının sırrı olarak ise sürekli uyguladığı 4 temel kuralı gösterdi. Bunlardan ilkini, günümüzde çoğu girişimcinin tavsiye ettiği erken kalkma prensibi olarak tanımladı.

Her sabah 5.30’da uyanan Richard Branson’dan bile erken bir saatte, 4.30’da uyanan genç CEO, 15 yaşından beri bu kurala sadık kaldığını vurguluyor. Güne erken başlama kuralına, hafta sonlarında ve tatil günlerinde de uymaya devam eden Lorenzen, bir diğer kuralının rutini olduğunu dile getiriyor. Buna göre başarılı kişilik, sabah 4.30’da uyandıktan sonra yarım saatini okuyarak geçiriyor, 15 dakikasını hedeflerini belirleyerek harcıyor ve 15 dakikasını da meditasyonla geçiriyordu. 20 dakikalık antrenmanını da ihmal etmeyen genç girişimci, saat 7’de işinin başına geçmiş oluyordu.

Ayrıca Lorenzen, 15 yaşında başarılı bir CEO olmaya karar verdiği günden itibaren her sabah bir CEO gibi giyindiğini söylüyor. Durumu “yatağımın birkaç adım ötesinde çalışmama rağmen, her sabah düzgün bir şekilde takım elbisemi giymeye özen gösterdim” sözleriyle anlatan Lorenzen, “çünkü kendi şirketimin CEO’su olduğumda böyle yapmam gerekecekti” diyor.

Tüm bunların ötesinde, akranlarının önüne geçmek için müfredatın ötesine geçmesi gerektiğini fark eden girişimci, bunun için günde 2 saat okumaya başladığını aktardı. Ve başarılı birer iş insanı olmak isteyenlere, standart müfredatın dışına çıkarak kendilerini eğitmelerini tavsiye ediyor.

Michael Dubin

YOUTUBE REKLAMIYLA ŞİRKETİN DEĞERİNİ 4.500 DOLARDAN 1 MİLYARA ÇIKARDI!

Sosyal medyanın karşı konulmaz gücü! YouTube’a koyduğu reklam ile şirketinin değerini 4.500 dolardan, 1 milyar dolara yükselten yeni nesil bir milyarder!

Oyun videolarıyla binlerce dolar kazananlar, bazen akıl almaz bazen saçma bazen ise eğlenceli işlere imza atarak ünlenen YouTuberlar, yeni nesil girişimciler olarak sektöre giriş yaptılar. Sosyal medyanın gücünü kısa sürede arkalarına alan bu girişimciler, belki de film yıldızlarından çok daha bilindik hale geldiler.

Fakat içlerinden bir tanesi, akla hayale sığmayan bir başarı hikayesine imza attı. Kurmuş olduğu tıraş bıçağı şirketi için eğlenceli bir reklam filmi hazırlayan Michael Dubin’in bu projesi sosyal medyada milyonlarca insanın ilgisini çekerek viral hale geldi. Peki, sonuç ne mi oldu? Sadece 4.500 dolar değerindeki şirketine sipariş yağdı ve bir anda 1 milyar dolarlık bir dev haline geldi.

Michael Dubin, Dollar Shave Club adındaki şirketi, arkadaşının babasının satamadığı tıraş bıçaklarını pazarlayabilmek adına kurdu. Dollar Shave Club adındaki şirketinin işleri pek yolunda gitmiyordu. Fakat Dubin’in aklına oldukça farklı bir fikir geldi. Elinde kalan bıçakları satabilmek adına bir YouTube videosu çekecekti. 2011 yılında kurduğu şirket için 2012’de çekmiş olduğu reklam filmi sadece 48 saat içerisinde milyonlarca insan tarafından izlendi. Kısa sürede viral olan bu reklam sayesinde o gün 12.000 sipariş almışlardı. Reklamın tık sayısı arttıkça, sipariş sayısında da patlama yaşıyordu.

Tabiri caizse 4 senede sıfırdan 1 milyar dolarlık değere ulaşmayı başaran Dollar Shave Club, Dubin’in üstün pazarlama tekniği sayesinde sektörün önemli bir ismi haline geldi. Kendi içerisinde reklam ajansı kuran ve YouTube kanalından yayınlayan Dollar Shave Club, 19 Temmuz 2016 tarihinde 1 milyar dolarlık nakit paraya Unilever tarafından satın alındı.Şimdilerde 3.2 milyon takipçisi olan şirket, genellikle erkeklere hizmet veriyor olsa da Dollars Shave Club müşteri portföyünün %20’lik kısmını kadınlar oluşturuyor.

Olağanüstü bir başarı hikayesine imza atan Michael Dubin, E-Ticaret için Sosyal Medyanın En İyi Kullanımı dalında Shorty Endüstri Ödülü’nün sahibi oldu. Sosyal medyayı oldukça uygun maliyetli sıra dışı bir reklamla sallamayı başaran Dubin, özellikle de genç girişimciler için benzersiz bir örnek niteliği taşıyor.

KYLIE JENNER

DÜNYANIN EN GENÇ MİLYARDERİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR!

Kardashian ailesinin en küçük bireyi olmasına rağmen şöhret ve zenginlik basamaklarını hızla tırmanan Kylie Jenner, Forbes’un kendi servetini kazanan en zengin kadınlar listesinde 27. sırada yer aldı. 900 milyon dolarlık servetiyle listeye giren ve ünlü ekonomi dergisine kapak olan Kylie Jenner, bu başarısının yanında tarihin en genç milyarderi olma yolundaki son düzlüğe girmiş durumda.

Popüler kişiliğin Mark Zuckerberg’i geçecek olması dikkat çekiyor. Çünkü Mark Zuckerberg, 2006 yılında 23 yaşındayken kazandığı servetle kendi emeğiyle zengin olan en genç milyarder unvanını elde etmişti. Unvan Zuckerberg’in öncesinde ise 31 yaşında milyarder olan Bill Gates’e aitti.

Şimdi de bu unvanın Kylie Jenner’a geçeceği ve öngörülerin gerçekleşmesine çok kısa süre kaldığı düşünülüyor. Öyle ki Kylie Jenner’ın en kısa sürede milyarder olarak tarihe geçmesi için bir para toplama kampanyası bile başlatıldı. Öte yandan; bazı karşıt fikirliler Kylie Jenner’ın kendi servetini kazanan en genç milyarder adayı olarak anılmasına karşı çıkıyor. Çünkü zengin bir ailede ve kameraların karşısında büyüyen Kylie Jenner’ın sıfırdan milyarder olmuş sayılamayacağı görüşü savunuluyor.

Ne var ki karşıt görüşlülerin yorumları Forbes’un kriterlerini de Kylie Jenner’ın kendi servetini kazanan en genç milyarder unvanını kazanacak oluşunu da değiştirmiyor. Sonuçta; Kylie Jenner o kadar popüler ki bebeğinin elini tuttuğu fotoğrafı bile Instagram rekoru kırmıştı. Keza kendisi Instagram’a göre 2017’nin enleri arasında da yer alıyordu.

Yalnızca 18 yaşındayken kurduğu Kylie Cosmetics’in bir nevi imparatorluğa dönüştüğü ve şirketinin başarısında şöhretinin epey etkili olduğu gerçekleri de ortada.

Tüm bunların yanında; Kylie Jenner’ın geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda; “insanların yaşım ve itibarımdan dolayı beni bir iş kadını olarak ciddiye almadıklarını düşünüyorum” demişti. Bu durumun değişmeye başladığını söyleyerek onlara hatalarını göstereceğini belirtmişti. Nitekim gelinen nokta, öyle ya da böyle Kylie Jenner’ın sıfırdan başlayıp milyarder olan en genç isim unvanıyla kendini kanıtlayacağı yönünde fikir veriyor.

Denise Coates

İngiltere’nin En Çok Kazanan Kadın Patronu

Denise Coates’in ismini daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak o hemen hepimizin bildiği online bahis sitesi BET365’in ortak kurucusu ve CEO’su! Ve geçen yılki 217 milyon sterlinlik geliriyle, ülkenin en çok kazanan kadını unvanını aldı!

Peki, şu anda Richard Branson’dan bile daha zengin olan Denise Coates bu başarıya nasıl ulaştı? İşte ülkenin en çok kazanan kadın patronunun ilham dolu başarı hikayesi;

Şu anda 50 yaşında olan milyarder kadın, kariyerine babasının bahis dükkanında kasiyerlik yaparak başlamış. 22 yaşında Sheffield Üniversitesi ekonometri bölümünden başarıyla mezun olan Denise, daha sonra babasının işlerinin başına geçmiş ve aile şirketini büyütmekle uğraşmış.

2000 yılında bahis dükkanlarını ipotek ettirerek 25 bin dolar karşılığında eBay’dan Bet365.com’un domainini alan kadın, kendi deyimiyle internete yatırım yaparak büyük bir kumar oynamış. Ama kazancıyla bahsinin ne kadar doğru bir kararla verildiğini açıkça göstermiş.

Hala şirketin büyük bir bölümünü elinde tutan Denise Coates, Bet365’ten haftalık 3.8 milyon poundluk ödeme alıyor. Yani bu demek oluyor ki başarılı iş kadını, son bir yılın en çok kazanan ünlüleri arasında yer alan Lionel Messi’den yaklaşık 8 kat fazla para kazanıyor. Ayrıca İngiltere’de ortalama haftalık ücretleri karşılığında çalışanlardan 7.000 kat fazla kazanç elde ediyor. Sonuçta; Forbes 2016 listesine göre Denise Coates, 3.8 milyar dolarla, kendi servetini yaratan kadınlar listesinde 4. sırada yer alıyor.

Neticede; 2018 – 2019 finansal sonuçlarına göre 525 milyon sterlin karı olan şirketi, Denise Coates’e her gün çuvalla para kazandırıyor. Birleşik Krallık’ın en çok kazanan patronu unvanını alan Denise, geçen sene 48.1 milyon sterlinlik kazancıyla aynı unvanı taşıyan WPP’nin Başkanı Sir Martin Sorrell’a da açık ara fark atmış durumda! Öyle ki kadın CEO, geçen yıl 199 milyon sterlinin yanı sıra 18 milyon sterlinlik de temettü ödemelerinden kazanmış. 

Anlayacağınız; internetteki potansiyeli görerek bu işe giren Denise Coates, şu anda ülkenin en çok kazanan patronu! Ve şirket hisselerinin % 93’ünü elinde tutan Coates Ailesi, 5 milyar sterlinle 23. sırada yer alan Richard Branson’u geride bırakarak İngiltere’nin en zengin 22. Ailesi olmayı başarmış.

0 Yorum

Cevapla