RÖPORTAJLAR

Nüket Doğan

Nüket Doğan

NÜKET DOĞAN

Remax Türkiye Ciro 1.si

 

Röportaj: Aybüke Yetim          Fotoğraf: Benay Şahin            Mekan: Shangri-La Bosphorus

 

Hem Anne, Hem Çok Başarılı Bir İş Kadını.bu Ay Gayrimenkul Sektöründe Başarıları İle Adından Söz Ettiren Değerli Konuğumuz Nüket Doğan İle Gayrimenkul Satışları İle İlgili Merak Edilenleri Sorduk.

              Başarılı bir iş kadını olarak bizlere kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

1984 İstanbul doğumluyum. Hacı Sabancı Lisesinden mezun olduktan sonra Amerika’da University of South Florida‘da dil eğitimi aldım. 2006 senesinde inşaat ve  gayrimenkul sektörüne ilk adımımı attım ve sektör için kısa denilecek sürede güzel başarılara imza attım.  Aslında benim gayrimenkul sektörüne olan ilgim henüz Amerika’da öğrenciyken taşınmak için ev ararken başladı. Hepimizin bildiği üzere taşınmak son derece sancılı bir süreçtir hem maddi hem de manevi olarak ancak seçmiş olduğumuz gayrimenkul danışmanının sunmuş olduğu harika hizmet sayesinde yabancı olduğum bir ülke hiç sorunsuz bir şekilde yeni evime taşındım ve bu taşınma süreci daha önce ailemin evinde deneyimlediklerimden çok farklıydı. Süreç adım adım sorunsuz ilerledi ve ben kendimi sağa sola koşturmadan yeni evime taşınmış buldum.  Gayrimenkul danışmanı hanım bu işten hem para kazanmıştı hem de hayat boyu bir dost kazanmıştı. 

Türkiye’ye döndüğüm yıllar inşaat ve gayrimenkul sektörünün şahlandığı yıllardı. Özellikle İstanbul’da apartman yaşamından site yaşamına geçişin son derece popüler olduğu bir dönemde kurumsal firmaların proje satış ofislerinde bebek adımları ile sektöre girdim. Çok kısa bir süre içinde başarılı bir kariyerin bu sektörde beni beklediğini hissetim, tüm benliğimle inandım ve harekete geçtim.

Her yeni müşteri ile karşılaştığımda kendi taşınma tecrübelerimi hatırlayıp müşterinin hangi noktada desteğe ihtiyacı olduğunu ve nasıl yardımcı olabileceğimi düşündüm. Empati yeteneğim geliştikçe iletişim becerilerim de gelişti. Satış ekibinde yer aldığım projelerde çok iyi satış adetleri yakaladım.  Bu süre içerisinde gayrimenkul sektörünün inanılmaz fırsatlar barındığını gördüm ve bu sektörün sayılı isimlerinden biri olabilmek adına kendime bir yol haritası çizdim. Hayattaki felsefem her zaman büyük düşünmekten yana olmuştur ve işin açıkçası biraz da cesaretli ve karar alıp uygulamaktan korkmayan bir yapım vardır. Proje bazlı konut satışlarında yakalamış olduğum başarının çıtasını yükseltmeye kadar verdim ve yoluma gayrimenkul sektörünün dünya devlerinden biri olan Remax’ı arkama alarak devam ettim. Bu dönem benim için Denizden Okyanusa açılmak gibiydi ancak planlı  çalışma prensibimden asla vazgeçmeyerek  başarı merdivenlerini istikrarlı bir şekilde tırmandım.

Eski ABD başkanı Calvin Coolidge’in dediği ve benim de çok inandığım bir özlü sözü vardır; “Dünyada hiçbir şey azmin yerini tutmaz. Yetenek yeterli değildir; yetenekli ve başarısız insandan bol bir şey yoktur. Zekâ yeterli değildir; zekânın ödüllendirilmediği, neredeyse bir atasözü olmuştur. Eğitim tek başına yeterli olamaz; dünya eğitimli yoksullarla doludur. Azim ve kararlılığın ise her şeye gücü yeter.” Bu ilkeden yola çıkarak azimle çalıştım ve ödüller ile dolu kariyer yolculuğumda yeni hederlere doğru ilerliyorum.

              Başarının takdir edilmesi ve ödüllendirmesi iş dünyasında kişileri en çok motive eden başarılı olma isteği uyandıran bir unsur olmaya başladı son dönemlerde. Biliyoruz ki gayrimenkul sektöründe sayısız ödülleriniz var. Sizin için en özel olanlardan bize bahseder misiniz?

Ben kişilerinin  potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarında ve çalışmalarında maksimumum verime ulaşmalarında ve bunu sürdürebilir kılmalarında  “teşekkür ve takdir kültürünün ”  oldukça etkili rol aldığına inanıyorum. Benim kariyerimde almış olduğum ödüller hep ileriye doğru taşımamın alt motivasyonlarından biri olmuştur. Remax sisteminde katılmamın 5. yılın sonunda Remax Türkiye’de 3800’ü aşkın gayrimenkul danışmanı arasında Türkiye’de ciro 1. Si,  Dünya’da ise ticari gayrimenkul satışında ciro 4.cüsü oldum. Bu 5 yıllık süre içerisinde sayısız ödül aldım ancak benim için en anlamlı olan hala kırılmamış olan Türkiye rekorumdur. Sisteme yeni giren gayrimenkul danışmanları arasında ilk altı ayda Türkiye konut ciro birincisi oldum ve bu rekorum henüz kırılamadı.

Şimdi ki yeni hedefim Dünya birinciliği elbette ki. Hedeflerime her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla yürümeye devam ediyorum. Başarı ne yazık ki bir alışkanlık ve ben bana çok yakıştığına inanıyorum. Artık aksini düşünebilmem mümkün değil. 

Aynı zamanda Remax International tarafından Dünya’da ki belirli sayıda gayrimenkul danışmanın danışmanına verilen Hall of Fame yani Onur Listesine 2018 senesinde adımı yazdırdım. Bu ödülü artık mesleki anlamdaki yarışıma yurt dışında ki rakiplerim ile devam etmenin vermiş olduğu bir hırsta var. Aslına bakarsanız Türkiye’de ve Dünya’da gayrimenkul sektöründe başarı merdivenlerini bu hızla tırmanmış en genç kadın girişimcilerden biri olmaktan onur duyuyorum .

 

              Gayrimenkul sektöründe hem başarılarınız ile hem de prensipli duruşunuz ile ekol olamaya doğru ilerlediğinizi düşünüyoruz. Özellikle tek adamlık şovun hakim olduğu sektörde size farklı kılan bir diğer noktanın ise başarılarınızda size destek olan ekibiniz ile olan bağınız. Bu konuda bize neler söylemek istersiniz?

Sunmuş olduğum hizmetlerin eksiksiz ve hatasız olması iş hayatımın öncelikli temel prensipleridir. Sektörde olgunlaştıkça ve prensiplerimden ödün vermedikçe taleplere yetişememeye başladım. Benim için müşterimin zamanı çok kıymetlidir asla boşa harcanmasını istemem. Ne yaparsanız yapın bir gün 24 saat ve 1 saat te 60 dakika. Zamanı etkin kullanabilmek için ve başarılı işler çıkarabilmek için ekip çalışması şart olduğunu zaten biliyoruz ama gayrimenkul sektöründe çok alışıla gelmiş bir çalışma şekli değil. Büyümeye karar verdim ve Efsanevi basketbolcu Michael Jordan’ın demiş olduğu gibi “Yetenekler oyun kazanır; ekip çalışması ve zeka ise şampiyonluk.” diyerek yola çıktım.

Ekibimizin adı benim adımın baş harfleri taşıyan ND Team ve liderlik görevini büyük bir keyif ile sürdürüyorum. Ekibimin ilk üyesi ve temel taşı sevgili operasyon yöneticimiz Sercan Uyumaz ile yolculuğumuza şuan 12 kişilik dev bir kadro ile devam ediyoruz. Gayrimenkulün her alanında hizmet veren bir ekip olarak çalışıyoruz ve ekip üyeleriminiz her birinin uzmanlaştığı konular var. Bu sayede müşterilerimizin kıymetli zamanlarını çalmadan anında çözümler üretebiliyoruz.

Ekibim ile çok güzel bir şampiyonluğa imza attık bu sene ama benim asıl gönlümde yatan ekibiminden yeni bir şampiyon çıkarmak. Benim hedefim gayrimenkul dünyasının Betül Mardin’i olmak bunun için de ünlü anonim Japon atasözü “ Kendine usta diyebilmen için; önce ustanı geçeceksin, sonra seni geçecek bir öğrenci yetiştireceksin” kendime şiar edindim.

              İnsanların birçoğu ev ya da iş yeri almadan önce kafasında alacağı yerin konumu ve ücreti oluyor. Size göre müşterilerin bir gayrimenkulü satın almadan önce kafalarında soru işaretleri olmaması için ne gibi bir artı sunulmalıdır? Örneğin; düşündüğünüz zaman bir müşteri bir ev almak istiyor fakat kendisi bu evin iç mekân tasarımı tamamen değiştirmek istiyor sizinle beraber bir proje tasarlamak istiyor. Böyle bir durumda sizin tepkiniz neler oluyor?

Müşteriye detaylı bir sunum dosyası hazırlayıp bilgilendirmek çok önemlidir. Aslında şunu söyleyebilirim ki alıcıların çoğu nokta atışı olarak olmasa bile nereden mülk almak istediklerini bilirler. Çünkü o bölgede yaşamak için bir motivasyonları vardır. Bunlar Ailevi durumlar , sosyal hayat, ulaşım, vb. gibi sebebler olabilir . Dolayısıyla o bölgeye dair pozitif fikirleri zaten oluşmuştur ama ne yazık ki bazen bu bilgiler zaman kulaktan dolmada olabilir. İşte tam bu noktada bize duyulan ihtiyaç başlar. Bizim vazifemiz ise müşteriyi doğru ve veriye dayalı bilgiler ile aydınlatmaktır. Bölgenin demografik yapısının ne olduğu ile başlayan, evin mimari özellikleri ile devam eden müşterinin yaşamına katacağı değerin ne olduğunu hatta ve hatta komşularının kim olduğunu bile bilmemiz gerekir ki eksiksiz hizmet sunabilelim. İşin aslı mülke ve çevresine dair her detaya vakıf olarak ancak müşterimize doğru yatırım yaptırabiliriz.

Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek benim çalışma prensibim zaten A’dan Z’ye hizmettir. Müşterim bana dekorasyon veya benzer talepler ile geldiğinde Network’üme yönlendiririm. Ustaları, boyacıları, tesisatçısı, mimarı yani bir yapının inşaat aşamasının her kademesinden çözüm ortaklarım vardır. Ben ve çözüm ortaklarımın öncelikli hedefi müşteri mutluluğudur. Sektöreki başarımın dayanaklarından biridir hayat boyu müşteri edinmek odaklı çalışıyor olmam.

              Lüks Konutlar Satışları yapılırken müşterilerin bakış açılarında mekân içerisinde farklı tasarım prensipleri uygulamak isteyenler oluyor mu? Örneklendirecek olduğumuzda bir mağazayı spor salonu projesine getirmek isteyen müşterileriniz oldu mu hiç?

Elbette oluyor. Lüks konut satın almak dediğiniz şey aslında bir hayat stili satın almak demektir. Barınma ihtiyacının ötesinde olan kişilerin taleplerinin sınırı kesinlikle olamaz. Burada önemli olan hayal edilenin gerçekliğe dökülüp dökülemeyeceği konusunda müşteriyi doğru bir şekilde bilgilendirebilecek ve yönlendirilebilecek donanıma sahip olmak. Benim bu talepler karşında yapmam gereken müşterim ile birlikte hayal kurmak değil, onun hayallerinin gerçekleşebilir kılmaktır. Buradaki en önemli vazifem ise müşterimi hayallerini gerçekleştirecek konusunun en  iyisi mimarlar, trendsetterlar, mobilyacılar, teknik kişiler gibi işin tadilat kısımını yüklenecek tedarikçiler  ile bir araya getirmek ve talep edilenin olabilirliğini enine boyuna tartışılmasını ve açık bir nokta kalmamasını sağlamak çok önemlidir. Burada işin içine mevzuatlar, yönetmelikler, izinler gibi teknik detaylar girecektir ve bu konularda müşteriyi doğru bilgilendirmek hayati önem taşır. Bununla beraber işin keyifli kısmı olan tasarım, dekorasyon, dizayn gibi konularda ise müşteriniz ile yol arkadaşı olursunuz ki bu benim işin en sevdiğim yanlarından biri. Bu alanlara kişisel olarak ta ilgimin olması lüks konut alanında uzmanlaşmış olmanın sebeplerimden biridir. Ben gayrimenkul ve inşaata dair her yeniliği takip etmeye çalışırım. Kendimi güncel tutmak için azami çabayı gösterir, tasarımcıları, mimarları, trendleri takip eder ve fuarlara katılırım.

 

              Lüks Konut Satışlarında olmazsa olmazların var mıdır? Lüks Konutta müşterileriniz neden  sizi tercih ederler?Prensipleriniz ile yol çizdiğinizi gözlemlediğimizde birçok müşterileriniz sizinle çalışmaktan çok memnun. Siz gayrimenkul çalışmaları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Lüks konut satmanın kendi içinde dinamikleri vardır. Takdir edersiniz ki bahsettiğimiz mülkler sayısı olarak sınırlı hatta bazıları ise tek ve eşsizdir. Lüks konutlar için fiyatlama yapmak oldukça güçtür. Bölgedeki m2 veya yanında satılmış olan dışarıdan aynı gözüken mülkün fiyatlarını baz alamazsınız. Evin hikayesidir bu konuda can alıcı nokta. Kimler oturdu bu evde, mimari kim, eşsiz olan nesi var, nelerdir bu mülkü diğerlerinden özel kılan. Bu soruların cevabı doğrultusunda belirlenir mülkün değeri ve ona göre mülke özel bir pazarlama planı gerektirir. Ben Remax Collection Lüks Konut Uzmanlığı eğitimi alarak Lüks Konut uzmanı titrini almaya hak kazandım. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında aldığım eğitimlerde şunu gördüm ki bu kişilerin beraber iş yapmak istedikleri kişilerde ilk aradıkları özellik aynı dili konuşabiliyor olmak iken en olmazsa olmazı güvendir. Müşterileriniz size güvenmeli ve inanmalıdır. Bu duyguyu tesis edebildiğiniz noktada bir iş ortağı gibi beraber çalışırsınız ve müspet sonuç kaçınılmaz olur.  Lüks konut müşterilerim beni genel olarak referanslar ile bulurlar. Tercih edilmememin öncelikli sebebi bu segmentte başarılı satışları layığıyla kapatmış ve müşteri memnuniyetini esas almış olmamdır. Memnun ve mutlu bir müşteriden daha etkin bir reklam olamaz. Lüks  konut alıcısının da satıcısının da varlıklı oluşlarıyla toplumun genelinden varlıklarıyla sıyrılmış kişiler olduğunu ve buna dayanarak beklentilerinin de sıradan olmadığını asla unutmam ve çalışmalarımı buna göre şekillendiririm. Çalışma şeklim prensipli fakat jenerik değildir.

              Müşterileriniz ile iletişim kurarken mutlaka zorlu olan insanlar ile bir araya gelmişinizdir iş yaşamınızda. Zorlu olan bir müşteri ile gayrimenkul anlaşması yaparken karşınızdaki insan ile nasıl ortak nokta buluyorsunuz? Dolayısıyla da durum böyle iken siz nasıl bir ortak bularak çözüme ilerliyorsunuz?

Dünya nasıl değişiyorsa alıştığımız, tanıdığımızı düşündüğümüz müşteri kalıpları da zaman içinde değişiyor. Taleplere, isteklere, beklentilere ve sorunlara anında çözüm bekleyen bir toplum halini aldık. Bu nedenle ne iş yaptığınız fark etmeksizin zor müşterilerle karşılaşmaya hazırlıklı olmanız gerekir. Gayrimenkul sektöründe hizmet sunanların şunu anlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gayrimenkul yatırımı kararı kişinin geliri ne olursa olsun hayatı boyunca vereceğini sayılı büyük kararlardan biri olacaktır. Ne kadar varlıklı olunursa olunsun kimsenin sokağa atacak parası yoktur. Müşteri cebinden çıkacak olan paranın aldığı hizmetin/ürünün ederi olduğundan emin olmak ister ve bu konuda kafasında soru işaretleri varsa kendini kapatır ve zor dediğimiz profil halini alır. Böyle bir çıkmaz ile karşılaşıldığında durumu müşterinin kişiliğine bağlamak veya davranış şekline odaklanmak yerine müşterinin çekincelerinin ne olduğunu anlamaya çalışırım. Zaten sorunun ne olduğu ortaya çıktıktan sonra çözümünün hissiyat veya kişilikle ilgisi yoktur. Çoğu zaman sorunun ne olduğunu ortaya çıkarmak çözüm bulmaktan daha güçtür. Benim ve ekibimin profesyonel Dünya’da ki temel değeri çözüm odaklı olmaktır.

              Geçmişten bu güne baktığınızda hayatınızda ‘’Dönüm Noktam’’ dediğiniz neler var okul ya da iş hayatınızda?

Bu soruya düşünmeksizin 2014 senesinin Mart ayının 17 ‘sinde  Remax ile yollarımızın birleşmiş olmasıdır diyebilirim. Sektörün en başarılı ve önde gelen brokerları Sn. Arif Aksu ve Atalay Aksu ‘nun  öncülüğünde Remax Eksen Ofisinin çatışı altında  başarı merdivenlerini  istikrarlı ve emin adınlar ile tırmandım. Elde etmiş olduğum başarılarda brokerlarımdan yapmış olduğu mentorluğunun çok büyük bir katkısı olduğundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Gayrimenkul hizmetleri  sunmuş olduğum ofisim son üç yıldır Türkiye şampiyonluğuna imza atmıştır. Başarının hayat biçimi olduğu ve her daim size destek olan kişiler ile çalışma ayrıcalığına sahip olmam sayesinde şampiyon ofisin şampiyon gayrimenkul danışmanı oldum.

Hayatımdaki ikinci dönüm noktam ise 5 Ocak 2019 günü tüm Remax Türkiye çatısı altında gayrimenkul hizmetlerini yürüten 3800 gayrimenkul danışmanı arasında Türkiye Ciro 1.cisi ve  ticari gayrimenkul satışında Dünya 4.cüsü olmamdır. Bir sonraki ise Dünya birinciliğim olacaktır.

              Bir çok yurt dışı projelerini incelediğimiz zaman ülkemizdeki inşaat sektöründeki projelerinden çok daha ileride olduğuna şahit oluyoruz. Baktığımızda yurt dışındaki zengin ülkelerde özellikle villa tasarımlarında ve villaya bağlı garajlarında ve bahçelerinde teknoloji ağırlıklı akıllı sitemler entegre ediliyor. Teknoloji ile entegre edilen birçok gayrimenkuller yurt dışında daha çok rağbet edilmektedir. Bu konu hakkında bizlere neler söylemek istersiniz?

 

Dünya çapında akıllı evler konusunda inanılmaz bir dönüşüm var. Akıllı evler trendi Amerikan başlayarak Avrupa’ya doğru yol aldı ve artık bizimde kapımızda.

 Kontrol, enerji verimliliği, yaşam kalitesi, bütçe tasarrufu gibi konuları yönetme imkanı sağlayan akıllı ev sistemleri kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken kaliteli bir yaşam sürme imkanı tanıyor.

Ben akıllı evleri cep telefonlarına benzetiyorum. Cep telefonlarının sunduğu özellikleri herkes ihtiyacı doğrultusunda kullanıyor veya ona göre bir model seçiyor. Akıllı evler için de aynı mantığın geçerli olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla akıllı evlerin mülk üzerinde yaratmış olduğu bir değer var ve sınırı olmayan bir dünya. Bütçeye göre kullanacağınız otomasyon sistemini kurdurabilme avantajı da sağladığını da unutmamak lazım bu nitelikteki sistemlerin. Burada önemli olan yalın bir dil ile müşteri elde edeceği faydaları anlatabilmek.

              Yabancı yatırımcıların Türkiye’de ki yatırımlarını sizinle beraber yaptığını biliyoruz. Hatta bu bağlamda özellikle Ortadoğu’lu yatırımcılara en çok satış yapan gayrimenkul danışmanı olarak biliniyorsunuz. Nedir bu işin sırrı?

Son dönemlerde yabancı yatırımcıyı ülkemizden konut almaya teşvik eden özellikle vatandaşlık ve oturum izni mevzuatlarında önemli düzenlemeler gerçekleşmiştir. Bu durum zaten Türkiye hayranı olan Ortadoğu ülkeleri için ülkemize yatırımı çok çekici kılmaya başladı. Ortadoğu yatırımcısına ekibim ve ben A’dan Z’ye hizmet sunuyoruz ve farkı burada yaratıyoruz. Ortadoğu yatırımcı ile öncelikli aşılması gereken bariyer genel olarak güven duygusunun tesis edilmesi. Yatırımcılarım genel olarak bana referans ile ulaşır ve Yatırımcı adayımın Türkiye’ye hava sahasına girmesiyle gayrimenkul edindirmedeki yolculuğumuz güven duygusuna dayalı olarak başlar. Karşılanmasından uğurlanmasına kadar olan her süreçte müşterimizle birebir çalışırız kaldı ki müşterim henüz gelmeden her detay planlanmıştır. Yer gösterme, pazarlıkların yürütülmesi, satış sürecinin yönetilmesi, tapu süreci, hukuki süreçler gibi aşamalarda hep müşterimizin yanındayızdır. Asla kendisini yalnız ve kaybolmuş hissetmesine izin vermeyiz. Her bir müşteride Amerika’da taşınmamı tekrar hatırlar ve ona göre hizmet sunarım.

Aslında işin sırrı sanıyorum ki hep kendimden yola çıkmam ve hizmetlerimi ise ben olsam ne beklerdim ve ne isterdim sorusuna cevap verecek şekilde sunmamdır. Her mutlu ettiğim müşteri bana yeni müşteriler göndererek şükranlarını sunmuştur.

              Bu kadar yoğun bir tempo arasında sosyal hayatınıza ve ailenize nasıl zaman ayırıyor sunuz.?

İşimin doğası gereğince gün içerisindeki programımın anlık olarak değişmeye çok müsait olmasından dolayı iş dışındaki saatlerim son derece planlıdır. 14 yaşında dünyalar tatlısı bir kızım var.  Kızım ve ailem ile geçireceğim zaman dilimleri programlıdır. Akşam yemeklerinde sofrada toplanmak ve Pazar kahvaltılarını beraber yapmak konusundan hassasızdır. Ev hayatımı yönetme konusunda annem ve babam yadsınamaz bir desteği var. Biz her konuda birbirine destek olmaya çalışan genel olarak fikir ayrılıkları yaşamayan ve beraber vakit geçirmekten son derece keyif alan bir aileyiz. Ve elbette ki evimizdeki huzur hayatımızın diğer yönlerindeki başarılarımıza temel oluşturmaktadır. Seyahat etmek benim için bir tutku ve en keyifli seyahat arkadaşım kızım. Beraber dünya haritasını açıp nereye gidelim diye her daim fırsat kolluyoruz.  Ben seyahat etmenin kişinin kişisel gelişimine çok katkı sağladığına inanıyorum. Beni bugün ben yapan unsurlardan biridir seyahat etmek. Başka ülkeler görmek, kültürleri deneyimlemek, insanları gözlemek benim hayata ve işime olan bakışımı değiştiren yegane aktivite. Kızıma dair tüm çabam kendine güvenen, inanan ve ülkesine ve dünyaya yarar sağlayan bir insan olması. Bu anlamda kızımın dünya vatandaşı olması ve açık bir ufka sahip olması için ona elimden geldiğinde tüm dünyayı göstermeye çalışıyorum. Bununla beraber sosyal hayatta evimde misafir ağırlamayı çok seviyorum. Dostlarımla keyifli sofralarda buluşmak kadar keyif aldığım bir şey yok bu hayatta. Yoğun bir iş günü sonrasında yemek yapmak benim için bir terapi.

              Sizi çeşitli mecralarda seyahat ederken görüyoruz ve sosyal medyada seyahatlerinizi  “Dünya’ya ayak izimi bırakmaya devam ediyorum” diye duyuruyorsunuz. Bize biraz seyahatlerinizden bahseder misiniz?”

Hayatta ki tüm çabamız iz bırakmak üzerine değil mi? Aslında seyahatlerimin iş hayatıma olan faydasını gözlemledikten sonra daha da fazla seyahat etmeye başladım. Bir şehrin sokaklarını karış karış dolaşmak, lokal restoranlarında özgün tatlar ile tanışmak, bir şehrin ruhunu hissetmek, tarihini öğrenmek, kültürel farklılıkların kişilerin davranış biçimine yansımasını gözlemlemek… Bunlar işin ruhumu besleme kısmı.  İşime kattığı değerden bahsedecek olursak gittiğim her yerde kendimi “Ben Nüket Doğan, gayrimenkul danışmanıyım ”diye gururla tanıtır ve kartvizitimi uzatırım. Yaptığım işin Networking işi olduğunun asla unutmam ve her tanıştığım kişiyi kontak veri tabanıma eklerim.

Bu arada her ne kadar yeni yerler keşfetme konusunda çok meraklı olduğum gibi asla vazgeçemediğim destinasyonlarım vardır. Avusturya  Alplerine ve Cannes her yıl mutlaka hatta mümkünse birkaç kez giderim. Mesela orada edinmiş olduğum dostluklarım sayesinde Cannes’in en ünlü caddesi Le Croseete üzerinde bir daire kiralama işi yaptım. 
Tüm Röportajlar