HABERLER

Graham Chronofighter Vintage Aircraft

Graham Chronofighter Vintage Aircraft Savaş dönemlerinde askeri ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen saatler, günümüzde pek çok saatsever tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor. Saatlerin ortaya çıkmasına sebep olan gereksinimler çoktan güncelliğini yitirmiş de olsa, zamanın zorlu şartlarına göğüs germek için geliştirilen özgün tasarımlar, günümüzde saat meraklıları için birer tercih sebebi olabiliyor.

Bugün inceleme köşemize konuk olan Graham Chronofighter Vintage Aircraft Ltd modeli de, geçmişten izler taşıyor. Modelin 44mm çapındaki kasası konsepte uygun şekilde eskitme işlemine tabi tutularak retro bir görüntü elde edilmiş. Bu görüntüye metalik gri tonda PVD kaplama sayesinde kavuşan kasanın ön yüzünde, yine vintage bir hava sunan yansıma önleyici kaplamaya sahip bombeli safir kristal cam kullanılmış.

Teknik detay anlamında koleksiyonda yer alan dört farklı versiyonda da aynı şekilde kullanılan kasanın, su geçirmezlik değeri de 100 metre olarak ayarlanmış. Koleksiyonda yer alan modellerden yeşil renk temalı versiyon olan REF. 2CVAV.B17A modelinde, üzerinde klasikleşmiş savaş uçaklarından Halifax kabartması bulunan masif kapak yer alırken, diğer modellerde safir kristal cam bölmeli kapak kullanılmış.Koleksiyonda yer alan dört modelden her biri için farklı bir kadran tasarlanmış. Eski savaş uçaklarının gövde parçalarına ait bağlantılardan esinlenerek hazırlanmış kadranın saat 6 hizasında 30 dakikalık kronograf alt kadranı, saat 3 noktasında küçük saniye, 9 konumunda ise gün ve tarih penceresine yer verilmiş. Koordinat şeklinde yazılan limitli üretim numarası da, tarih penceresinin altında konumlandırılmış. Kollar ve indekslerde karanlık ortamlarda okunabilirlik için SuperLuminova fosfor malzemesi kullanılmış. Saatin geneline hâkim “aged look” tarza uygun şekilde, SuperLuminova malzemesi için de eskitilmiş görünüm sunan ekru ton tercih edilmiş.

Her biri 250 adet ile sınırlı üretim sayısına sahip modeller, tematik tasarımları ve vintage military konseptinde hazırlanmış detayları ile markanın müdavimleri başta olmak üzere pek çok saatseveri kendine hayran bırakacak gibi görünüyor.
Graham Chronofighter Vintage Aircraft Graham Chronofighter Vintage Aircraft
Paylaş
Tüm Habeler